PředmětyPředměty(verze: 945)
Předmět, akademický rok 2023/2024
   Přihlásit přes CAS
Sluneční fyzika II - NAST037
Anglický název: Solar Physics II
Zajišťuje: Astronomický ústav UK (32-AUUK)
Fakulta: Matematicko-fyzikální fakulta
Platnost: od 2023
Semestr: zimní
E-Kredity: 3
Rozsah, examinace: zimní s.:2/0, Zk [HT]
Počet míst: neomezen
Minimální obsazenost: neomezen
4EU+: ne
Virtuální mobilita / počet míst pro virtuální mobilitu: ne
Stav předmětu: vyučován
Jazyk výuky: čeština
Způsob výuky: prezenční
Způsob výuky: prezenční
Další informace: http://wave.asu.cas.cz/barta/lectures/solar_physics_II/
Garant: RNDr. Miroslav Bárta, Ph.D.
Kategorizace předmětu: Fyzika > Astronomie a astrofyzika
Anotace -
Poslední úprava: T_AUUK (26.03.2015)
Struktury magnetického pole. Magnetohydrodynamické vlny. Rekonexe magnetických polí. Helicita. Emisní procesy v plazmatu. Kvazilineární teorie. Koherentní procesy. Urychlování částic. Svazky částic a jejich nestability. Numerické MHD a částicové kódy. Sluneční rádiová vzplanutí. Sluneční erupce a výrony koronální hmoty.
Podmínky zakončení předmětu -
Poslední úprava: prof. RNDr. David Vokrouhlický, DrSc. (10.06.2019)

Ústní zkouška.

Literatura -
Poslední úprava: RNDr. Miroslav Bárta, Ph.D. (09.02.2024)

Karlický, M. (2015): Plasma Astrophysics, Mafyzpress, ISBN 9788073782818

Priest, E.R. (2000): Solar magnetohydrodynamics, D. Reidel Publishing

Kulsrud, R.M. (2005): Plasma physics for astrophysics, Princeton University Press

Aschwanden M.(2006): Physics of the solar corona, Springer

Biskasmp, D. (2000): Magnetic reconnection in plasmas, Cambridge University Press

Biskamp, D. (2003): Magnetohydrodynamic turbulence, Cambridge University Press

Stix, M.(1989): The Sun. An Introduction, Springer-Verlag

Press, W.H., Teukolsky, S.A., Vetterling, W.T., Flannery, B.P. (1992): Numerical Recipes in FORTRAN and C, Part I and II, Cambridge Univeristy Press

Chung, T.J. (2006): Computational Fluid Dynamics, Cambridge University Press

Versteeg H.K., Malasekera W. : An introduction to computational fluid dynamics - The finite volume methods, Pearson/Prentice Hall 2007

Birdsall, C.K., Langdon, A.B. (2004): Plasma Physics Via Computer Simulation, Taylor & Francis Ltd.

Zdroje dostupné online:

Living reviews in solar physics

On-line literatura na stránkách předmětu

Metody výuky -
Poslední úprava: RNDr. Miroslav Bárta, Ph.D. (09.02.2024)

Přednáška zakončená hands-on session s ilustrací jednoduchých numerických přístupů v astrofyzice sluneční atmosféry.

Exkurse na observatoř Astronomického ústavu AV ČR v Ondřejově.

Sylabus -
Poslední úprava: prof. RNDr. David Vokrouhlický, DrSc. (14.01.2019)

Základní koncepty fyziky plazmatu a jejich aplikace na procesy ve sluneční atmosféře. Kinetický, dvou-tekutinový a MHD popis plazmatu: (jedno-)tekutinový model jako aproximace a limity jeho použití. Zobecněný Ohmův zákon a anomální (efektivní) elektrický odpor plazmatu. Vztah makro- a mikro-škál v plazmatu sluneční atmosféry.

Makroskopické struktury magnetického pole ve sluneční atmosféře: smyčky, provazce (toková lana) a arkády. Extrapolace magnetických polí: bezsilové pole - lineární a nelineární aproximace.

Základy sluneční magneto-hydrostatiky (MHS): příklady výpočtů MHS rovnovážných konfigurací - protuberance/filamenty, vertikální tokové vrstvy a trubice. Magneto-hydrodynamické vlny na vlnovodech: základní klasifikace vlnových modů, magnetické (MHS) struktury ve sluneční atmosféře jako vlnovody, aplikace - koronální seismologie.

Topologie magnetického pole a její změny. Topologická struktura (kostra) magnetického pole: nulové body, separátory, separační plochy a kvazi-separační vrstvy. Helicita. Změny topologie pole - přepojování (rekonexe) magnetických siločar.

Magnetická rekonexe podrobněji: (ne)stabilita rovnovážné proudové vrstvy (tearing mode), klasické modely (Sweet-Parker, Petchek) a jejich omezení, nelineární fáze tearing-mode nestability - vznik magnetických ostrovů/plasmoidů. Plasmoidová nestabilita ve vysoce vodivém plazmatu. 2D vs. 3D aspekty rekonexe. Magnetické konfigurace náchylné ke vzniku proudových koncentrací (vrstev): nulové body, separátory, (kvazi)separační plochy. (Turbulentní) kaskády energie v magnetické rekonexi. Různé režimy magnetické rekonexe - parametrický „fázový diagram“ rekonexe.

Výskyt a význam rekonexe ve slunečním a astrofyzikálním plazmatu. Aplikace teorie MHD nestabilit a magnetické rekonexe ve sluneční fyzice: sluneční erupce spojené s výrony koronální hmoty.

Modelování makroskopických procesů v plazmatu. Struktura MHD rovnic: energetika MHD procesů a MHD rovnice v konzervativním tvaru. Přibližné řešení Riemannovy úlohy v MHD. Základní přístupy k numerickému MHD modelování: metody konečných diferencí (FDM), objemů (FVM) a prvků (FEM). Úvod do pokročilejších technik: adaptivní zjemňování výpočetní sítě (AMR), paralelizace numerických algoritmů (MPI, CUDA) a vysokorychlostní počítání (HPC).

Mikro-škálové (kinetické) procesy v plazmatu. Kaskádní přenos energie do mikro-škál a MHD turbulence. Urychlování částic, vznik nemaxwellowských distribučních funkcí. Mikro-nestability v plazmatu: nestability plazmatu se svazkem částic a dalších nemaxwellovských distribucí, vznik vysokofrekvenčních vln.

Analytický popis buzených/tlumených vln v plazmatu - kvazilineární (QL) aproximace. Obecný dielektrický tenzor plazmatu. Kinetické rovnice pro QL aproximaci. Energetika vln, absorpční a emisní koeficient. Stimulovaná emise vln vs. Landauův útlum. Vliv mikrofyziky na (efektivní) transportní koeficienty (např. efektivní resistivitu) - multiškálové provázání (coupling).

Přístupy k numerickému modelování (kinetických) mikroškálových procesů ve slunečním plazmatu: částicové kódy - Test Particle (TP) a Particle-in-Cell (PIC), vlasovovké simulace, gyro-kinetické přiblížení.

Moderní pozorovací metody jako vzdálená diagnostika slunečního plazmatu a test našich modelů. Vztah modelu a pozorování - forward fitting a inversion methods. Nadstavba numerických simulací - výpočet pozorovatelných veličin ze stavových vektorů simulovaného systému. Numerické simulace s okrajovou podmínkou omezenou pozorováními. Kaskáda na sebe navazujících simulací pro předpověď kosmického počasí - CACTUS.

Požadavky k zápisu -
Poslední úprava: RNDr. Miroslav Bárta, Ph.D. (09.02.2024)

Přednět je vyučován pouze v sudých letech (začátky v říjnu 2024, 2026, 2028,...)!

Prerekvizity: Sluneční fyzika I, Fyzika plazmatu/Kosmická elektrodynamika.

 
Univerzita Karlova | Informační systém UK