SubjectsSubjects(version: 945)
Course, academic year 2020/2021
   Login via CAS
Mineralogy and Geology for Elementary Teachers - OK0621194
Title: Kurz mineralogie a geologie
Guaranteed by: Katedra biologie a environmentálních studií (41-KBES)
Faculty: Faculty of Education
Actual: from 2012
Semester: winter
E-Credits: 4
Examination process: winter s.:
Hours per week, examination: winter s.:0/0, C [HS]
Extent per academic year: 4 [hours]
Capacity: unknown / unknown (unknown)
Min. number of students: unlimited
4EU+: no
Virtual mobility / capacity: no
State of the course: not taught
Language: Czech
Teaching methods: full-time
Teaching methods: full-time
Note: course can be enrolled in outside the study plan
enabled for web enrollment
priority enrollment if the course is part of the study plan
Guarantor: doc. RNDr. Vasilis Teodoridis, Ph.D.
Annotation - Czech
Last update: VASILIS/PEDF.CUNI.CZ (16.01.2012)
V úvodu každé z části předmětu jsou definovány základní metody a principy mineralogie a petrologie včetně pojmů, interdisciplinárních přesahů a klasifikace těchto předmětů. V mineralogii jsou dále definovány základy principy krystalografie včetně přehledu jednotlivých krystalografických oddělení, dále je podrobně řešena problematika atomové stavby a charakteristika fyzikální a chemické vlastností minerálů včetně jejich výskytu a geneze a mineralogického systému. V petrologii je kladen důraz na charakteristiku struktur a textur hornin, genezi hornin (horninotvorné minerály, horninový cyklus a jeho vztahy k dalším geobiogenním cyklům planety) a vlastní klasifikaci hornin a jejich lokaci v rámci ČR. Laboratorní cvičení jsou zaměřeny na praktické poznávání základní minerálů a hornin a jejich regionální výskyt v rámci České republiky. Dále předmět stručně charakterizuje problematiku včeobecné geologie, tj. vývoj sluneční soustavy a vznik Země, zemské nitro, přehled teorií o vzniku Země, horninový cyklus, desková tektonika, deformace hornin a drobná tektonika, struktury vzniklé vyvřelými horninami, vznik a ukládání zemských vrstev, vrstva, souvrství, konkordace, diskordance a stáří hornin, význam fosílií, vnější geologické činitele (cyklus vody, působení vodních toků, jezer a moře, působení ledu a větru, zemské tíže a organismů, vliv člověka), krasové a pseudokrasové jevy, základy pedologie, regionální geologie České republiky.
Literature - Czech
Last update: VASILIS/PEDF.CUNI.CZ (16.01.2012)


Kachlík, V. a Chlupáč, I. (1996): Základy geologie a historická geologie. Karolinum, Praha.
Klomínský, J. (1994): Stratigrafický atlas České republiky. ČGS, Praha.
Mísař, Z. a kol. (1982): Geologie ČSSR I. - Český masív. SNP, Praha.
Petránek, J. (1993): Malá encyklopedie geologie.JIH, České Budějovice.
Ziegler, V. (2004): Úvod do studia geologie pro studenty Pedagogické fakulty. PedF UK v Praze, Praha.

Ziegler, V. 2003. Základy mineralogie a petrografie pro studenty Pedagogické fakulty. UK PedF, Praha. 76 str.
Hejtman, B. 1977. Petrografie. SNTL, Praha. 262 str.
Slavík, F., Novák, J. & Konta, J. 1972. Mineralogie. Academia, Praha. 488 str.

+ dostupné atlasy minerálů a hornin.

http://www.geology.cz/aplikace/encyklopedie/term.pl
http://mineraly.wz.cz/magma.html
http://mineralogie.sci.muni.cz/
http://www.natur.cuni.cz/ugmnz/mineral
http://petrol.sci.muni.cz/

Syllabus - Czech
Last update: VASILIS/PEDF.CUNI.CZ (16.01.2012)

1.-2. Mineralogie, krystalografie, fyzikální a chemické vlastnosti minerálů:
vymezení vědního oboru mineralogie, předmět oboru, vztahy k jiným geologickým a aplikovaným oborům, krystalografie, definice krystalu, geometrie krystalu (Eulerova věta, krystalové osy, střed, osy souměrnosti, krystalografické zákony, struktura a symetrie krystalů (operace souměrnosti a prvky souměrnosti), krystalové osní elementy, krystalové tvary, spojky, srostlice, krystalografické soustavy (7 ks jejich charakteristika, základní krystalové tvary, minerály), vznik krystalů (tvar, habitus), povrch krystalu a jakost ploch, morfologie agregátů, pseudometamorfózy, atomová stavba krystalů, krystalová mřížka (definice, typy), mechanické vlastnosti minerálů (štěpnost, lom, tvrdost), hustota, magnetické a elektrické vlastnosti, radioaktivita minerálů, barva, barva vrypu, lesk, luminiscence vymezení, optické vlastnosti (isotropní a anisotropní minerály, lom, Beckeho linka, disperze, polarizace, dvojlom, polarizační mikroskop, omezení minerálů, zhášení minerálů, interference světla, opticky jednoosé a dvojosé minerály); chemická mineralogie (koloidy, metakoloidy, voda v minerálech), isomorfie, polymorfie, isodimorfie, podvojné soli, metody výzkumy minerálního chemismu, Výskyt a geneze minerálů: parageneze, klasifikace ložisek, vznik minerálů (z magmatu, hlubinná pneumatolýza, hydrotermálních roztoků, z plynných exhalací, chemogenní a biogenní vznik, sedimentární metamorfózy, sekundární ložiska).

3. Mineralogický systém, mineralogie ČR a horninotvorné minerály:
Znalost krystalografické soustavy, fyzikálních a chemických vlastností, parageneze, naleziště v ČR a ve světe; I. prvky (Cu, Ag, Au, Hg, Fe, Pt, As, S, C); II sulfidy (chalkozín, argentit, pentlandit, sfalerit, chalkopyrit, tetraedrit, pyrhotin, galenit, cinabarit, antimonit, bismutin, pyrit, markazit, arsenopyrit, molybdenit, proustit, pyrargyrit); III. halovce (halit, sylvin, fluorit, karnalit); IV. oxidy (led, kuprit, spinel, magnetit, chromit, korund, hematit, ilmenit, křemen, chalcedon, opál, rutil, anatas, kaseterit, wolframit, uraninit, goethit, manganit, limonit, bauxit); V. karbonáty (ledek, kalcit, magnezit, dolomit, ankerit, siderit, aragonit,malachit, azurit); VI. boráty (borax), VII. sírany (baryt, celestin, anhydrit, sádrovec, chalkantit, scheelit); VIII. fosfáty (monazit, apatit, fosforit, vivianit); IX. silikáty - a) nesosilikáty (zirkon, olivín, pyrop, almandin, spessartin, grosulár, andradit, uvarovit, kyanit, andaluzit, sillimanit, topaz, staurolit); - b) sorosilikáty (epidot), - c) cyklosilikáty (beryl, cordierit, turmalin); - d) inosilikáty (diopsid, augit, jadeit, aktinolit, obecný amfibol); - e) fylosilikáty (prehnit, mastek, biotit, muskovit, lepidolit, glaukonit, serpentin, kaolinit); - f) tektosilikáty (Na-Ca živce, K-živce, leucit, natrolit); X. organolity (whewellit, jantar, ozokerit). Tektity a meteority (chondrity, siderity, siderolity), přírodní skla. Ložiska vázaná na magmatity a krystalinika (pegmatity, metamorfované hadce a amfibolity, mramory); rudní ložiska (skarny, sulfidické ložiska, rudní žíly); minerály povrchových a podpovrchových vyvřelin (spility, diabasy, melafyry, čediče a znělce); minerály sedimentů (primární a sekundární); užitkové minerály (rudy, suroviny pro chemický průmysl, soli, žaruvzdorné, keramické, sklářské a stavební suroviny), drahé kameny. horninové, vedlejší a akcesorické minerály

4-5. Horniny:
Magmatické horniny: definice hornin, horninový cyklus, cyklus vody a uhlíku, klasifikace hornin, struktury a textury hornin, magmatické horniny (struktury, textury, horninotvorné minerály Bowenovo schéma, klasifikace magmatitů, Streckeisenova klasifikace); hlubinné vyvřeliny (horniny s křemenem, horniny bez křemene a bez foidů, horniny s foidy); žilné vyvřeliny (porfyry a porfyrity, aplity a pegmatity, lamprofyry); výlevné vyvřeliny (horniny s křemenem, horniny bez křemene a bez foidů, horniny s foidy), Sedimentární horniny: definice, vznik sedimentárních hornin (zvětrávání, transport, sedimentace, diageneze), minerály sedimentární hornin, klasifikace sedimentů dle geneze, struktury a textury, klastické sedimenty (psefity, psamity, aleurity, pelity); biogenní sedimenty (karbonáty, silicity, allity, ferolity, manganolity, fosfority, evapority, kaustobiolity); Metamorfované horniny: definice, vznik metamorfních hornin, faktory ovlivňující metamorfózu, typy metamorfóz (kontaktní, šoková, dislokační, regionální), minerály metamorfních hornin, indexové minerály, metamorfní zóny, metamorfní facie, hloubková pásma, struktury a textury, klasifikace metamorfních hornin (ekvivalenty klastických sedimentů, karbonátů, kyselých a bazických vyvřelin a ultrabazik, migmatitizace, metasomatóza, dislokační metamorfóza.

6.-7. Vznik a stavba Země: úvod a vymezení všeobecné geologie a její interdisciplinární přesahy; teorie vzniku vesmíru, sluneční soustavy (Slunce, planet, Měsíce), vznik Země (vznik a diferenciace jednotlivých geosféry), klasifikace meteoritů, stavba a složení Země: seizmický model Země, zemská kůra (oceánská, kontinentální kůra), pánve a jejich klasifikace, zemský plášť (svrchní a spodní), zemské jádro, magnetické pole Země, paleomagnetismus, Milankovičovy cykly.

8-9. Endogénní procesy

10-11. Exogénní procesy

12. Regionální geologie ČR - fundament: Český masiv (vymezení, jeho pozice v rámci Evropy, regionální členění), oblast moldanubická (vymezení, členění, litologie, vztahy k okolním regionálně geologickým jednotkám), oblast kutnohorsko-svratecká (vymezení, členění, litologie, vztahy k okolním regionálně geologickým jednotkám), oblast středočeská (vymezení, členění, litologie, vztahy k okolním regionálně geologickým jednotkám), oblast sasko-durynská (vymezení, členění, litologie, vztahy k okolním regionálně geologickým jednotkám), oblast lužická (vymezení, členění, litologie, vztahy k okolním regionálně geologickým jednotkám), oblast moravskoslezská (vymezení, členění, litologie, vztahy k okolním regionálně geologickým jednotkám).

Course completion requirements - Czech
Last update: VASILIS/PEDF.CUNI.CZ (28.07.2014)

Ústní zkouška, znalost učiva v rozsahu sylabu. Poznavačka minerálů a hornin.

 
Charles University | Information system of Charles University | http://www.cuni.cz/UKEN-329.html