SubjectsSubjects(version: 945)
Course, academic year 2023/2024
   Login via CAS
Theory of National Economy I - HB0591
Title: CŽV - Teorie národního hospodářství I
Guaranteed by: Department of Economics (22-KNH)
Faculty: Faculty of Law
Actual: from 2020
Semester: summer
Points: 0
E-Credits: 4
Examination process: summer s.:
Hours per week, examination: summer s.:2/1, C [HT]
4EU+: no
Virtual mobility / capacity: no
Key competences:  
State of the course: cancelled
Language: Czech
Teaching methods: combined
Teaching methods: combined
Level:  
Old code: 59
Guarantor: doc. Mgr. Bc. Libor Dušek, Ph.D.
Class: teorie národního hospodářství
Classification: Law > Theory of National Economy
Examination dates   Schedule   Noticeboard   
Files Comments Added by
download Zadani na seminare 3.pdf Zadani na seminare 3.pdf Michaela Špačková
Annotation -
Last update: SVEHLOVA/PRF.CUNI.CZ (20.02.2015)
The course deals with the main principles of microeconomics, macroeconomics, economics of the public sector and international economics as well as the economic and regulátory policy of the state. Emphasis is laid on principles of the market economy, decision making of economic subjects, economic role of the state, goals and measures of economic policy and international economics. Special emphasis is given to the importace a impal of the institutional and regulátory framework of the market economy.
Literature - Czech
Last update: doc. Mgr. Bc. Libor Dušek, Ph.D. (22.05.2019)
Obligatory:
  • Mankiw, G.N.. Zásady ekonomie. . Grada. 1999.
  • Materiály poskytované průběžně k jednotlivým seminářům (dostupné na Moodle)..
Recommended:
  • CoreEcon (on-line learning project): www.core-econ.org.
  • Frank, R.H.; Bernanke, B.S... Ekonomie.. Praha, Grada. 2003.
  • Holman, R.. Ekonomie.. 6. vydání. C.H.Beck.
Requirements to the exam - Czech
Last update: doc. JUDr. PhDr. Ilona Bažantová, CSc. (09.04.2020)

 

Vzhledem k mimořádnému stavu bude předmět TNH I. v LS 2020 ukončen písemným zápočtovým testem distančně ve formě on-line testu - blíže e-mailová informace přihlášeným studentům 

 

 

V letním semestru 1. ročníku je výuka ukončena zápočtem (4 kredity). Zápočet je udělen za zisk 36 bodů z maximálně 60 možných, přičemž max. 40 bodů je možné získat za písemný zápočtový test, max. 4 body za docházku na semináře, max. 12 bodů za aktivitu na seminářích a max. 4 body za aktivitu v přednáškách.

Ke každému semináři bude předepsána literatura ke čtení a sada několika problémů k řešení. Očekává se, že studenti si před seminářem předepsanou literaturu přečtou a problémy vyřeší. Semináře budou zaměřeny na ukázku řešení poskytnutých problémů, diskusi předepsané četby, rozšíření materiálu z přednášek, příklady a aplikace.

Docházka a aktivita budou ověřeny na konci každého semináře krátkým kvizem obvykle o dvou otázkách (celkem 12 otázek za semestr po 1 bodu). Odevzdání podepsaného kvizu slouží jako doklad o docházce. Za účast na všech seminářích jsou 4 body, za účast na všech seminářích kromě jednoho 3 body, za účast na všech kromě dvou 2 body, za nižší účast 0 bodů. Za plný počet správných odpovědí na otázky ve všech kvizech je 12 bodů za aktivitu, nižší počty správných odpovědí se na body za aktivitu přepočítávají proporcionálně.

Aktivita na přednáškách se ověřuje vyplněním krátkého kvizu na dvou přednáškách, které budou náhodně vylosovány (informace o konání kvizu bude oznámena na dané přednášce). 

Zápočtový test pro všechny studenty denního studia i kurzu CŽV se píše formou celokatedrového zápočtového testu ve zkouškovém období v termínech vyhlášených katedrou v IS, přihlašování je možné pouze přes informační systém. Test trvá 40 minut. Celkem je nárok na 3 pokusy ke složení zápočtu. Počet termínů ve zkouškovém období je celkem 5 (pro studenty magisterského studijního programu 4 termíny ve zk. období v květnu a červnu, 1 termín ve zk. období v září; pro studenty CŽV 5 termínů v jejich zk. období v květnu a červnu).

Zápočty na seminářích, individuální zápočty ani ústní přezkušování se nepřipouští.

Pokyny k termínům zápočtu, nahlížení do testu a další informace budou vždy zveřejněny na e-stránkách katedry.

18. 2. 2020

doc. Mgr. Libor Dušek, Ph.D., garant předmětu

Syllabus -
Last update: Alena Votýpková (04.04.2016)

The course deals with the main principles of microeconomics, macroeconomics, public sector economics and international economics as well as the economic and regulatory policy of the state. Emphasis is placed on principles of the market economy, decision making of economic entities, economic role of the state, goals and measures of economic policy and international economics. The importance and impact of the institutional and regulatory framework of the market economy is another topic of key importance.

The purpose of the course is to introduce basic economic principles and to provide analytical instruments necessary to understand and analyze the phenomena, developments and institutions of modern economy, and thus also to understand important legal institutions used mainly in areas of commercial, corporate, financial and administrative law. The main topics covered in the course comprise

  • Principles and methods of economic reasoning
  • Decision making of economic entities, operation and structure of individual markets
  • Role of economic factors´ markets
  • Role and forms of money, importance and the role of the banking system
  • Economic growth and economic cycle
  • Goals and tools of economic policy, alternative policy schools and recommendations
  • International economic and financial relations
  • The role of the institutional and regulatory framework of the economy and its impact on economic efficiency and performance
 
Charles University | Information system of Charles University | http://www.cuni.cz/UKEN-329.html