Thesis (Selection of subject)Thesis (Selection of subject)(version: 368)
Thesis details
   Login via CAS
Thermodynamically compatible models capable of describing flows of viscoelastic fluids
Thesis title in Czech: Termodynamicky kompatibilní modely vhodné pro popis proudění viskoelastických tekutin
Thesis title in English: Thermodynamically compatible models capable of describing flows of viscoelastic fluids
Key words: viskoleastické tekutiny, konstitutivní teorie, stlačitelné tekutiny, nestlačitelné tekutiny, úplné třírozměrně modely kompatibilní s druhým zákonem termodynamiky, entropie, produkce entropie, maximalizace produkce entropie, přirozená konfigurace
English key words: viscoelastic fluids, constitutive theory, compressible fluid, incompressible fluid, full three-dimensional models compatible with the second law of thermodynamics, entropy, rate of entropy production, maximization of the rate of entropy production, natural configuration
Academic year of topic announcement: 2015/2016
Thesis type: Bachelor's thesis
Thesis language: angličtina
Department: Mathematical Institute of Charles University (32-MUUK)
Supervisor: prof. RNDr. Josef Málek, CSc., DSc.
Author: hidden - assigned and confirmed by the Study Dept.
Date of registration: 30.11.2015
Date of assignment: 22.12.2015
Confirmed by Study dept. on: 29.01.2016
Date and time of defence: 30.01.2018 00:00
Date of electronic submission:05.01.2018
Date of submission of printed version:05.01.2018
Date of proceeded defence: 30.01.2018
Opponents: doc. Mgr. Vít Průša, Ph.D.
 
 
 
Guidelines
1. Seznámit se se základy viskoleasticity (dle [1]) a s přístupem (dle [2]), který umožňuje systematicky generovat třídy modelů vhodných pro popis viskoelastických tekutin. Tento zcela původní přístup byl poprvé uveden v práci [3].

2. Volbou jiných explicitních konstitutivních vztahů pro elastické materiály (dle [4] a [5]), odvodit další varianty modelů a porovnat je s existujícími modely pro viskoleastické tekutiny. Soustředit se na rozdíly mezi plně nestlačitelnými modely a modely se stlačitelnými odezvami.

3. Volbou jiného tensoru rychlosti deformace, provést porovnání takto vzniklých modelů s modely z [2] a z bodu 2.

4. Sepsat bakalářskou práci.
References
[1] A. Wineman, K.R. Rajagopal: Mechanical response of polymers: an introduction. Cambridge University Press, London (2000)

[2] J. Málek, V Průša: Derivation of equations for continuum mechanics and thermodynamics of fluids, zvaný příspěvek do Handbook of Mathematical Analysis in Mechanics of Viscous Fluids, zasláno k publikování (2015)

[3] S. Karra, K.R. Rajagopal: Development of three dimensional constitutive theories based on lower dimensional data. Appl. Math. 54, 147-176 (2009)

[4] C. Horgan, J. Murphy: Constitutive models for almost incompressible isotropic elastic rubber-like materials. J. Elasticity 87 (2007) 133--146

[5] C. Horgan, G. Saccomandi: Constitutive models for compressible nonlinearly elastic materials with limiting chain extensibility. Journal of Elasticity 77 (2004) 123--138

a další literatura a materiály dle pokynů vedoucího.
Preliminary scope of work
Existuje elegantní přístup, který umožňuje systematicky generovat třídy modelů vhodných pro popis viskoelastických tekutin. Přístup, který je založen na znalosti, jak je v daném materiálu ukládána vnitřní energie a jak je energie disipována, vede k modelům, které jsou kompatibilní s druhým zákonem termodynamiky. Matematický nástroj, který tento přístup využívá, je Lagrangeova věta o multiplikátorech. Přístup nabízí několik variant, které nebyly doposud porovnány. Cílem práce by bylo se seznámit s danou metodou a dle instrukcí vedoucího prozkoumat varianty, které tento přístup nabízí.
 
Charles University | Information system of Charles University | http://www.cuni.cz/UKEN-329.html