Thesis (Selection of subject)Thesis (Selection of subject)(version: 368)
Thesis details
   Login via CAS
Luminiscenční spektroskopie při studiu procesů stárnutí v pivu
Thesis title in Czech: Luminiscenční spektroskopie při studiu procesů stárnutí v pivu
Thesis title in English: Luminescence Spectroscopy for Beer Aging Studies
Academic year of topic announcement: 2010/2011
Thesis type: diploma thesis
Thesis language: čeština
Department: Department of Chemical Physics and Optics (32-KCHFO)
Supervisor: doc. RNDr. Roman Dědic, Ph.D.
Author:
Advisors: RNDr. Miroslav Dienstbier
RNDr. Petr Gabriel, Ph.D.
Ing. Alexandr Mikyška
Guidelines
1. seznámení se se vznikem, působením a deaktivací reaktivních forem kyslíku
2. seznámení se s prací na aparatuře pro časově a spektrálně rozlišenou fosforescenci fotosensibilizátorů a singletního kyslíku
3. rešerše dosud publikovaných výsledků
4. měření kinetik luminiscence singletního kyslíku v pivu a vínu
5. měření zhášecích konstant vybraných polyfenolů v modelových systémech
References
[1] GILBERT, D. L. - COLTON, C. A. (Ed.). Reactive Oxygen Species in Biological Systems: An Interdisciplinary Approach. New York : Kluwer Academic Publishers, 2002.
[2] NEPRAŠ, M. - TITZ, M. Základy teorie elektronových spekter. Praha : SNTL - Nakladatelství technické literatury, 1983.
[3] LAKOWICZ, J. R. Principles of Fluorescence Spectroscopy. Berlin : Springer, third edition, 2006. ISBN 978-0387-31278-1.
[4] BACK, W. - FRANZ, O. - NAKAMURA, T. Antioxidative Potential of Beer _ Significance for beer quality and nutritional-physiological properties compared to other beverages. Brauwelt International. 2002, 5, s. 270-279.
[5] KANEDA, H. et al. Role of Beer Components on Chemiluminescence Production During Beer Storage. Journal of the American Society of Brewing Chemists. 1994, 52, 2, s. 70-75.
Preliminary scope of work
Produktem řady fyzikálně-chemických pochodů v pivu a vínu jsou reaktivní formy kyslíku a jiné volné radikály. Tyto nápoje obsahují v různé míře ochranné antioxidanty, které hrají důležitou protektivní roli pro nápoj samotný, ale mohou i následně působit příznivě na lidský organismus. Během stárnutí nápojů vznikají excitované stavy některých molekul, jako je singletní kyslík nebo excitované karbonyly. Tyto látky se mohou zářivě deexcitovat a tato chemiluminiscence může být využita pro studium účinnosti antioxidačních mechanismů a antioxidačního potenciálu nápojů. Ke studiu této luminiscence bude využito jednak aparatury pro detekci ve viditelné oblasti spektra a též unikátní aparatury pro přímou detekci slabé infračervené luminiscence singletního kyslíku. Práce bude prováděna ve spolupráci s Výzkumným ústavem pivovarským a sladařským v Praze, který bude poskytovat vzorky a případná referenční měření pro stanovení antioxidační kapacity (ESR, DPPH a další).
 
Charles University | Information system of Charles University | http://www.cuni.cz/UKEN-329.html