Thesis (Selection of subject)Thesis (Selection of subject)(version: 368)
Thesis details
   Login via CAS
Tekibišii, reigitadašii, habahiroi apod. - jmenná inkorporace u přídavných jmen v japonštině
Thesis title in Czech: Tekibišii, reigitadašii, habahiroi apod. - jmenná inkorporace u přídavných jmen v japonštině
Thesis title in English: Tekibišii, reigitadašii, habahiroi etc. - noun incorporation in Japanese adjectives
Key words: jmenná inkorporace|adjektiva|japonština|přístupy založené na užití|korpusová lingvistika
English key words: noun incorporation|adjectives|Japanese|usage-based approach|corpus linguistics
Academic year of topic announcement: 2023/2024
Thesis type: diploma thesis
Thesis language: čeština
Department: Institute of Asian Studies (21-UAS)
Supervisor: Mgr. Petra Kanasugi, Ph.D.
Author:
Administrator's approval: not processed yet
Submitted/finalized: no
Opponents: Mgr. Martin Tirala, Ph.D.
 
 
 
Guidelines
Japonské predikativy se objevují v několika typech lexikálních konstrukcí. Velmi dobře popsané jsou v literatuře například konstrukce složených sloves (Himeno 2003, Kageyama 2013). Univerbizaci je však možné sledovat i u adjektiv, vedle konstrukce ADJ-ADJ (např. hosonagai, kimoomoširoi apod.) se můžeme setkat i s konstrukcí N-ADJ (např. tekibišii, reigitadašii, habahiroi apod.). Tento druh lexikálních konstrukcí, ač relativně běžně používaný, je do značné míry v odborné literatuře opomíjen (Kageyama, 2016). Předkládaná práce si klade za cíl v rámci konstrukčního přístupu k jazyku a za užití metod korpusové lingvistiky prostřednictvím komplexního popisu užití dané konstrukce, toto slepé místo japonské deskriptivní lingvistiky doplnit.
V úvodní části práce řešitelka představí slovotvorné procesy produktivní v japonském jazyce s zvláštním důrazem na daný typ sledované konstrukce v nativní vrstvě. A představí výsledky dosavadního výzkumu v této oblasti, výzkumné otázky a metodu, kterou k jejich řešení vybrala.
V hlavní části práce řešitelka představí výsledky korpusové analýzy, která bude mít charakter analýzy velkých dat a budou statisticky vyhodnocena. Zaměří se na ověření předběžných závěrů Kageyamy (2016), kolokačních preferencí jednotlivých přídavných jmen, frekvenci užití ve vztahu k registru, produktivitě odvozování příslovcí.
V závěrečné části práci provede syntézu zjištěných skutečností a zamyslí se nad motivací, která je za vznikem popisovaných lexikálních konstrukcí.
References
Baker, Mark. 1988. Incorporation: A theory of grammatical relation changing. Chicago: University of Chicago Press.
Hoffmann, T. (2022). Construction grammar. Cambridge University Press.
Kageyama, Taro. 2016. 7. Noun-compounding and noun-incorporation. In: Kageyama, T. and Kishimoto, H. ed. Handbook of Japanese Lexicon and Word Formation. Berlin, Boston: De Gruyter Mouton, pp. 237-272.
Latkowska, J. (2020). Vaclav Brezina,“Statistics in Corpus Linguistics: A Practical Guide”. Cambridge: Cambridge University Press, 2018, ISBN 978-107-12570-4, 296 pages. Theory and Practice of Second Language Acquisition, 1(6), 195-201.
Yumoto, Yoko. 1990. Nichi-ei taishō fukugō-keiyōshi no kōzō [The structure of compound adjectives: Comparison of Japanese and English]. Toyonaka: Osaka University. Gengobunka Kenkyū [Language and Culture] 16. 353-370.
 
Charles University | Information system of Charles University | http://www.cuni.cz/UKEN-329.html