Thesis (Selection of subject)Thesis (Selection of subject)(version: 368)
Thesis details
   Login via CAS
Všímavost a klinické přístupy založené na jejím rozvíjení
Thesis title in Czech: Všímavost a klinické přístupy založené na jejím rozvíjení
Thesis title in English: Mindfulness and mindfulness-based treatment approaches
Key words: Všímavost, psychoterapie, přístupy založené na rozvíjení všímavosti, definice všímavosti, vlastnosti všímavosti, všímavost v klnickém prostředí, dotazník Pěti aspektů všímavosti, výzkum všímavosti
English key words: Mindfulness, psychotherapy, mindfulness-based treatment approaches, mindfulness definitions, characteristics of mindfulness, Five Facet Mindfulness Questionnaire, mindfulness research
Academic year of topic announcement: 2005/2006
Thesis type: diploma thesis
Thesis language: čeština
Department: Department of Psychology (21-KPS)
Supervisor: prof. PhDr. Vladimír Kebza, CSc.
Author: hidden - assigned and confirmed by the Study Dept.
Date of registration: 14.12.2010
Date of assignment: 14.12.2010
Administrator's approval: not processed yet
Date and time of defence: 01.02.2011 09:45
Date of electronic submission:15.12.2010
Date of proceeded defence: 01.02.2011
Submitted/finalized: committed by student and finalized
Opponents: prof. PhDr. Jiří Šípek, CSc., Ph.D.
 
 
 
Guidelines
V diplomové práci student zmapuje současný stav poznání v relativně novém klinickém přístupu založeném na rozvíjení všímavosti (mindfulness). V obecné části představí koncept všímavosti a jeho historické souvislosti, definuje pojem všímavosti a zmíní některé teoretické modely. Dále se bude věnovat přístupům měření této vlastnosti a přehledu výzkumných studií zaměřených na různé aspekty konstruktu všímavosti. V části věnované klinickému využití technik všímavosti popíše různé mechanismy účinku tréninku všímavosti jako prostředku terapeutické změny a možnosti využití v léčbě duševních poruch. Bude se věnovat konkrétním terapeutickým směrům a přístupům, které ve své metodologii explicitně s rozvíjením všímavosti pracují a uvede přehled výzkumných studií zabývajících se účinností těchto přístupů.
V praktické části se bude zabývat využitím tréninku všímavosti jako prostředku terapeutické intervence. V kvantitativní části standardizuje vybraný dotazník všímavosti na české populaci a bude sledovat rozdíl v klinické a běžné populaci.
References
Baer, R. A. (2006). Mindfulness-Based Treatment Approaches: Clinician's Guide to Evidence Base and Applications. London: Elsevier.
Baer, R. A. (2003). Mindfulness training as a clinical intervention: A conceptual and empirical review. Clinical Psychology: Science and Practice, 10, 125-143.
Brown, K.W., Ryan, R.M. (2003). The benefits of being present: The role of mindfulness in psychological well-being. Journal of Personality.
Deikman, A. J. (1982). The Observing Self: Mysticism and Psychotherapy. Boston, Beacon.
Germer, Ch. K., Siegel, R. D., Fulton, P. R. (2007). Mindfulness and Psychotherapy. New York, Guilford Press.
Hayes, S. C., Follette, V. M., Linehan, M. (2004). Mindfulness and acceptance: Expanding the cognitive behavioral tradition. New York, Guilford Press.
Kabat-Zinn, J. (1990). Full Catastrophe Living: Using the Wisdom of Your Body and Mind to Face Stress, Pain, and Illness. New York: Delta.
Martin, J. R. (1997). Mindfulness: A proposed common factor. Journal of Psychotherapy Integration, 7, 291-312.
Segal, Z. V., Williams, J. M. G., Teasdale, J. D. (2002). Mindfulness-Based Cognitive Therapy for Depression: A New Approach to Preventing Relapse. New York: Guilford Press.
Shapiro, S. L., Carlson, L. E., Astin, J. A., Freedman, B. (2006). Mechanisms of Mindfulness. Journal of Clinical Psychology, Vol. 62(3), 373-386.
 
Charles University | Information system of Charles University | http://www.cuni.cz/UKEN-329.html