Témata prací (Výběr práce)Témata prací (Výběr práce)(verze: 368)
Detail práce
   Přihlásit přes CAS
Fluorescenční detekce kožních nádorů
Název práce v češtině: Fluorescenční detekce kožních nádorů
Název v anglickém jazyce: Fluorescence Detection of Skin Tumours
Akademický rok vypsání: 2010/2011
Typ práce: diplomová práce
Jazyk práce: čeština
Ústav: Katedra chemické fyziky a optiky (32-KCHFO)
Vedoucí / školitel: doc. RNDr. Roman Dědic, Ph.D.
Řešitel:
Konzultanti: MUDr. Juraj Hegyi
Zásady pro vypracování
1. zvládnutí základní obsluhy vláknového spektrometru Avantes
2. seznámení se s ovládáním argonového iontového laseru a diodových laserů
3. rešerše dosud publikovaných výsledků
4. návrh a testování metody pro měření luminiscenčního signálu z kůže pokusných zvířat a případně i pacientů
5. nalezení vhodné metody pro zpracování naměřených dat vzhledem k diagnostickým možnostem
6. posouzení vhodnosti tohoto zařízení pro praktické využití v diagnostice lézí
Seznam odborné literatury
[1] LAKOWICZ, J. R. Principles of Fluorescence Spectroscopy. Berlin : Springer, third edition, 2006. ISBN 978-0387- 31278-1.
[2] FISHER, F. et al. An Affordable, Portable Fluorescence Imaging Device for Skin Lesion Detection Using a Dual Wavelength Approach for Image Contrast Enhancement and Aminolaevulinic Acid-induced Protoporphyrin IX. Part I. Design, Spectral and Spatial Characteristics. Lasers in Medical Science. 2001, 16, s. 199-206.
[3] FISHER, F. et al. An Affordable, Portable Fluorescence Imaging Device for Skin Lesion Detection Using a Dual Wavelength Approach for Image Contrast Enhancement and Aminolaevulinic Acid-induced Protoporphyrin IX. Part II. In Vivo Testing. Lasers in Medical Science. 2001, 16, s. 207-212.
Předběžná náplň práce
Fotodynamická terapie onkologických a dalších závažných onemocnění je nová léčebná metoda. Jejím principem je tvorba vysoce reaktivního singletního kyslíku nebo volných radikálů přenosem excitační energie z molekul tzv. fotosensibilizátorů, které se selektivně usazují v postižené tkáni a při léčbě jsou excitovány lokálním ozářením příslušné léze. Vzniklé reaktivní molekuly potom vyvolají apoptózu nebo nekrózu postižených buněk a tím i likvidaci postižené tkáně. Luminiscenci fotosensibilizátorů užívaných ve fotodynamické terapii je možné využít, díky jejich selektivnímu zachytávání v nádorové tkáni, k detekci povrchových nádorů. Student se bude podílet na vývoji přenosného přístroje a metodiky pro optickou diagnostiku kožních nádorů pomocí světlovodu s luminiscenční sondou. Diplomant bude optimalizovat techniku excitace a sběru měřicího signálu a vyhodnocování změřených dat. Práce bude probíhat ve spolupráci s Dermatovenerologickou klinikou FNKV a 3. lékařské fakulty UK.
 
Univerzita Karlova | Informační systém UK